Австралиска мува го доби името по негативец од Game of Thrones

Новооткриен вид муви од Западна Австралија го доби своето име по негативец од серијата Game of Thrones – ноќниот крал.

Парамоновиус ноќниот крал се појавува зима, има круна од влакна и за него се знае од 2012 година, нагласуваат истражувачите. Бубачката е долга околу сантиметар и може да се сретне зима во мала област на западот од континентот.

Во Австралија лани официјално се именувани околу 230 нови видови.

Парамоновиус ноќниот крал е од оние муви кои личат на пчели и имаат одбранбен систем против своите грабливци – птиците.

Би можело да ве интересира

Најчести психопати меѓу колегите

Ана Ололовска

Екипата на „Лути птици 2“ против климатските промени

Ана Ололовска

Шестгодишно дете направи 4.445 склекови за два часа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инстаграм-блогерка се обиде да ја бојадиса косата, па остана ќелава

Ана Ололовска

Ѝ вратиле паричник украден пред 75 години

Ана Ололовска

Човек скокнал во Водопадите на Нијагара и преживеал

Ана Ололовска