Данската полиција разби синџир на криумчари на оружје и дрога

Припадниците на Специјалната единица за истраги при данската полиција уапси 31 лице, со што разби синџир на голема организирана криминална група, која криумчарела, продавала и дистрибуирала огнено оружје и дрога во Европа.

Тие се товарат за криумчарење и дистрибуција на 1.650 килограми кокаин. Данската полиција денеска, во акцијата наречена „Голдфингер“, која се занимава со криминални групи од Западен Балкан, изврши претрес во 40 станови, при што се пронајдени огромни количини наркотици, огнено оружје и кеш.

Истрагата е спроведена со соработка со полициските служби и обвинителствата од Германија, Холандија, Словенија, Шведска и Албанија, соопшти Европол.

Би можело да ве интересира

Приведен 15-годишник кај кого е пронајдена марихуана

Ана Ололовска

Петмина приведени поради марихуана

Ана Ололовска

Во Кина уапсени 16 странци и тројца Кинези за употреба на дрога

ОЈО поднесе обвинение против 36-годишен скопјанец за трговија со марихуана и амфетамини

Ана Ололовска

Уништени 600 парчиња оружје и 400 килограми дрога

Апсења во Копенхаген поради возење тротинети под дејство на алкохол и наркотици

Ана Ололовска