Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска се закани дека ќе го нападне Иран во знак на одмазда за каков и да е напад на Техеран врз „што и да е американско“.

Претходно Иран оцени дека новите американски санкции исклучуваат секаква дипломатија и ги окарактеризира акциите на Белата куќа како „ментално ретардирани“.

„Пораката од Иран, многу неука и навредлива, објавена денеска, само покажува дека тие не ја разбираат реалноста. Каков било напад на Иран врз што и да е американско ќе биде пречекан со голема и надмоќна сила. Во некои подрачја, таа надмоќ ќе значи уништување“, напиша Трамп на Твитер.

Би можело да ве интересира

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска