Косовската Влада го повлече нацрт-законот за финансирање на партиите

Владата на Косово објави денеска дека го повлекува предлогот за измени и дополнувања на Законот за финансирање на политичките субјекти, и покрај тоа што истиот е поминат во прво читање во косовското Собрание, јави дописникот на МИА од Приштина.

Одлуката на Владата на Рамуш Харадинај следува по бројните реакции во косовската јавност и протестите на коалицијата од 100 невладини организации, кои се против таквото законско решение, затоа што, според нив, со него се намалуваат надзорот и контролата врз финансиите на политичките субјекти, како и нивната транспарентност и отчетност пред јавноста.

Повлекувањето и доработката на нацрт-законот премиерот Харадинај ја најави по последниот протест, минатиот петок, на претставници на организациите на граѓанското општество пред Собранието на Косово.

– По загриженоста што ја изрази граѓанското општество во однос на измените на нацрт-законот за финансирање на политичките партии, предложив на наредната седница на Владата на Република Косово да се донесе одлука за повлекување на овој нацрт-закон од Собранието на Косово. Знаејќи го значењето што овој нацрт-закон го има за развој на демократијата во земјата, потребата од транспарентност во водењето политика и вклучувањето на сите страни во неговото создавање, повлекувањето на нацрт-законот и неговото препраќање, со добра законска и демократска основа, е вистинското решение, напиша Харадинај на својата страница на Фејсбук.

Повлекувањето на нацрт-законот го побара и шефицата на канцеларијата на Европската унија во Приштина, Наталија Апостолова.

Би можело да ве интересира

Харадинај: Ние сме подготвени за дијалог во рамки на постојните граници

Пацоли повторно најавува забрана за посета на српски претставници на Косово

Харадинај повтори дека таксата ќе се укине кога Србија ќе го признае Косово

Косово го презеде претседателството со Процесот на соработка на Југоситочна Европа

Ана Ололовска

Дрецун: Во тек е тајна операција на странски служби против Србија во Скопје

Татјана Ташкова

Во Косово уапсени двајца Срби осомничени за шпионажа

Ана Ололовска