Унгарија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Со 153 гласа „за“ унгарското Собрание го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, на покана на претседателот на Националното собрание на Унгарија, Ласло Ковер.

Проценките на македонскиот државен врв се дека до крајот на годинава сите 29 земји членки ќе ги завршат процедурите за ратификација на протоколот, по што Северна Македонија и официјално се очекува да стане 30-та членка на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Остануваат уште осум ратификации до полноправното членство во НАТО

Ана Ололовска

НАТО ја предупреди Турција на последиците од инсталирањрто на С-400

Ана Ололовска

Турција и Чешка го ратификуваа Протоколот за членство во НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг: Дијалогот со Русија за нуклеарниот договор е неуспешен

Претставници на НАТО и на Русија ќе разговараат за ИНФ

Ана Ололовска

Протоколот за членство на РСМ во НАТО помина во Парламентарна комисија во Турција