Околу 300 војници го пребаруваат теренот по судирот на два борбени авиона во Германија

По вчерашната тешка несреќа на два авиона во германската покраина Мекленбург-Западна Померанија, речиси 300 војници од федералните вооружени сили го пребаруваа теренот, каде што се разбија леталата.

Тие користеа опрема за ноќна визија и моќни проектори.

Околу 14 часот вчера два борбени авиона од типот „Еурофајтер“ се судрија и се разбија, пилотите успеаја да се катапултираат. Еден бил пронајден жив меѓу гранките на дрвјата, а другиот не успеа да преживее.

Преживеаниот пилот бил најден околу 14:45 часот во шумата во близина на селото Носентинер Хуте. На околу 20 метри тој висел на гранка на едно дрво.

-Нашата доброволна противпожарна служба требаше да го спаси со скала, коментира Биргит Курт, градоначалник на селото.

Според полицијата, пилотот веднаш покажал знаци, бил повреден и однесен во болница.

Веднаш по инцидентот, речиси 200 полицајци пристигнаа на езерото Мириц, над кое се судрија авионите. Тие предупредија на опасни остатоци. Денес војската продолжува со потрагата.

Би можело да ве интересира

Се запали камион со 17 тони какао на автопат во Германија

Урсула фон дер Лајен најави оставка на функцијата министер за одбрана на Германија

Ополномоштеник за борба против омразата кон муслиманите?

Ана Ололовска

Меркел: Знам дека морам да се грижам за своето здравје

Секој втор Германец исламот го смета за закана

Ана Ололовска

Доживотен затвор за имигрант од Ирак за силување и убиство на девојче во Германија

Татјана Ташкова