Коен: САД сакаат да го вратат Иран на преговарачка маса

Вршителот на должност американскиот амбасадор во Обединетите нации, Џонатан Коен, денеска изјави дека политиката на Вашингтон кон Иран останува „економски и дипломатски напор“ за да ја врати таа земја на преговарачката маса.

Тој, по седницата на Советот за безбедност на ОН за Иран, свикана по барање на САД, наведе дека пред тоа тело ги презентирал доказите од САД дека Иран стои зад нападите врз танкерите за нафта на Блискиот Исток во мај и јуни и го повика светот да му каже на Техеран дека тоа е неприфатливо.

Би можело да ве интересира

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска

Могерини: Трговскиот инструмент со Иран е отворен и за трети земји

Хант: Не се согласуваме со САД околу иранската криза, иако сме најблиски соработници

Ана Ололовска

Иран: Ќе се вратиме на состојбата пред потпишување на договорот, доколку ЕУ не ги исполни обврските

Ана Ололовска

ЕУ во обид да го спаси нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска