Изборниот колегиум пресече избори на 30 јуни во Албанија ќе има

Повеќе нема дилема,локаланите избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни.

Вака пресече Изборниот колегиум на денешната седница, со потврдување на одлуката на Централната изборна комисија(ЦИК) со која се отфрла барањето на Партијата за национално единство да биде избришана од гласачките ливчиња.

На седницата лидерот на партијата,адвокатот Идајет Беќири го образложи приговорот, напоменувајќи дека уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на изборите е објавена во Службен весник и таа е во сила и оти во услови на тензичка политика ситуација неговата партија не сака да учествува на изборите.

Од друга страна, претставникот на ЦИК рече дека оваа институција останува на одлуката што ја дала на барањето на Партијата за национално единство.

-Уредбата на претседателот е кршење на Уставот. Таа е неважечки административен акт, рече претставникот на ЦИК.

Според ЦИК партијата на Беќри не може да се избриште бидејќи веќе се испечатени гласачките ливчиња.

Би можело да ве интересира

Mета со апел до опозицијата за надминување на политичката криза во Албанија

Мета го обвини Рама дека ја оставил земјата без Уставен суд

Ана Ололовска

Албанската обединета опозиција согласна на 13 октомври да има тројни избори

Анкетната комисија ќе бара мислење од Венецијанската комисија за разрешувањето на претседателот Мета

Средба Мета-Баша за политичката криза во земјата

Ана Ололовска

Мета во „конфликт“ и со албанската Академија на науките

Ана Ололовска