Уште еден американски воен брод вплови во води близу Блискиот исток

Морнарицата на САД објави дека уште еден нивни воен брод пристигнал во води на Блискиот Исток.

Во соопштението на морнарицата се наведува дека американскиот воен брод УСС Боксер, заедно со два амфибиски брода за транспорт и истоварување УСС Џон Мурта и УСС Карперс Фер од Индискиот Океан, пристигнале во зоната на одговорност на Петтата флота.

Морнарицата не прецизира точно каде се бродовите.

Петтата флота на САД, што се наоѓа во Бахреин, е задолжена за следење на присуството на морнарицата во Персискиот залив и во околните води на Блискиот Исток.

САД веќе се во регионот со американскиот носач на авиони Абрахам Линколн и придружни бродови испратени во мај, како резултат на зголемувањето на тензиите со Иран.

Би можело да ве интересира

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Марк Еспер официјално номиниран за министер за одбрана на САД

Ана Ололовска

Пентагон веројатно в четврток ќе добие нов шеф

Ердоган планира заедничко производство на оружје со Русија

Санкции од Вашингтон против Турција по годишнината од пучот

Меј: Изразувањето на Трамп за конгресменките е неприфатливо

Татјана Ташкова