Нема пожар во Парламентот во Лондон

Британскиот Парламент беше евакуиран денеска поради предупредување за пожар, но по 20-на минути обезбедувањето дозволи работата на институцијата да продолжи, јавија британски медиуми.

Парламентарците биле известени да го напуштат објектот преку разгласниот систем откако се вклучил и звучниот аларм за пожар.

Алармот прекинал по 20-на минути подоцна и пратениците, вработените од службите и на новинарите им било дозовлено да се вратат во Вестминстерската палата.

Би можело да ве интересира

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Меј: Без разлика кој пат ќе го избере Британија, мора да биде одржлив

Борис Џонсон размислува да го истурка Брегзит без британскиот Парламент

Данкан: Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

Ана Ололовска

Меј: Изразувањето на Трамп за конгресменките е неприфатливо

Татјана Ташкова

Страв од можен „нов Чернобил“ во фабрика за нуклеарен отпад во Британија