Трамп викендов ќе ја посети Јужна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп оваа недела ќе ја посети Јужна Кореја за да разговара за начините за заживување на нуклеарните разговори со Северна Кореја, објави Кабинетот на јужнокорејскиот претседател.

-Трамп треба да ја започне својата дводневна посета в сабота и да одржи самит со претседателот Мун Џае-ин в недела, по самитот на лидерите на Групата од 20 најголеми економии во западниот град Јапонија Осака, изјави портпарол на претседателот Мун.

Посетата на Трамп се реализира откако во минатата недела тој размени писма со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Би можело да ве интересира

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Си-Ен-Ен: Асанж ја координирал вмешаноста на Русија во изборите во САД

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Марк Еспер официјално номиниран за министер за одбрана на САД

Ана Ололовска

Пентагон веројатно в четврток ќе добие нов шеф

Ердоган планира заедничко производство на оружје со Русија