Силно невреме урна шатор во Индија, 14 лица загинаа

Најмалку 14 лица загинаа, а 50 се повредени денеска кога шатор се урна на религиозна церемонија во Индија.

Индискиот премиер Нарендра Моди на „Твитер“ напиша дека сочувствува со семејствата на загинатите, а на повредените им посака брзо закрепнување.

Несреќата се случила во државата Раџастан, кога за време на хиндуистички обред, шатор се распадна поради невремето.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во Непал досега загинале 78 лица, милиони лица во Индија имаат потреба од помош

ВИДЕО: Четворица загинати, повеќемина затрупани при уривање на зграда во Мумбај

Ана Ололовска

Над 130 загинати во монсунските дождови во јужна Азија

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Ана Ололовска

Во Индија првпат организиран ЛГБТ саем за вработување

ОН: Индија за десет години извлече од сиромаштија 271 милион луѓе