Британскиот министер за Блиски Исток утре во посета на Иран

Британскиот министер за Блиски Исток, Ендру Мурисон утре ќе отпатува за Иран. Неговата посета е во време на зголемени тензии помеѓу Техеран и Вашингтон поради иранското соборување на американски дрон.

– Во овој период на зголемени регионални тензии и клучен период за иднината на нуклеарниот договор, оваа посета е можност за дополнителни отворени, искрени и конструктивни разговори со Владата на Иран, се наведува во соопштението на британското Министерство за надворешни работи.

Како што се наведува во соопштението од Форин офис, Мурисон ќе повика на итна деескалација на тензиите во регионот и ќе изрази загриженост поради „иранското однесување во регионот и заканата за непочитување на нуклеарниот договор, на кој Велика Британија во целост е предадена.

Би можело да ве интересира

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Меј: Без разлика кој пат ќе го избере Британија, мора да биде одржлив

Борис Џонсон размислува да го истурка Брегзит без британскиот Парламент

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Данкан: Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

Ана Ололовска

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска