Ботас: Мерцедес не треба да се смета за фаворит во Франција

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас смета дека Ферари ќе создаде проблеми за неговиот тим на Големата награда на Франција.

Според него, Мерцедес не може да се смета за апсолутен фаворит во оваа трка.

– Тука има некои многу долги делови. Видовме дека Ферари на право има предност. Очекуваме тесна и бликса битка, па затоа не треба да се сметаме за фаворити. Ова е вистинскиот став. Неопходно е да се извлече максимум од болидот за да се биде конкурентен за највисок пласман, изјави Ботас.

Главната трка на патеката „Пол Рикар“ за Големата награда на Франција од шампионатот во Формула 1 ќе стартува утре од 15:10 часот.

Би можело да ве интересира

Ред Бул ги урна сите брзински рекорди на Ф1 трката во Силверстон

Хонда ќе се израмни со Мерцедес со следната надградба

Ана Ололовска

Фетел ќе го загуби статусот на број еден во Ферари

Еди Џордан: Хамилтон ќе оди во Ферари, Фетел и Верстапен ќе возат за Мерцедес

Шести триумф за Хамилтон на британското Гран при

Фетел за слабите квалификации пред ГП на Велика Британија: Барем влегов во третата фаза