Тројца загинати и околу 30 повредени во пожар во Париз

Најмалку три лица загинаа и околу се повредени во голем пожар, кој избувна утрово во една зграда во единаесеттиот арондисман во Париз, јавува дописникот на МИА.

Во гасењето на пожарот се мобилизирани речиси 200 пожарникари. Трагедијата се случила на улицата Немур недалеку од Плоштадот на Републиката. Пожарот избувнал околу 5 часот утрово, најверојатно во скалилата на зградата од шест спрата изградена во седумдесетите или осумдесеттите години, по што се проширил на амамот и ресторанот.

Повредените се затруени од чадот. Спасувачките екипи се уште се на терен.

Би можело да ве интересира

Околу 2.500 кампери евакуирани поради пожар во Франција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Макрон одржа говор на српски: Србија е во нашите срца засекогаш

Ана Ололовска

Инциденти по победата на Алжир: Во Франција уапсени 282 лица

Ана Ололовска

Макрон во дводневна официјална посета на Белград

Уапсени 152 лица за време на воената парада во Париз

ВИДЕО: Спектакуларна сцена на парадата во Париз: Летечки човек со пушка пред Макрон

Татјана Ташкова