Путин им забрани на руските авиокомпании да летаат до Грузија

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се забранува руски авиокомпании да пренесуваат руски државјани во Грузија.

Наредбата стапува на сила на 8 јули. Одлуката доаѓа по анти-владините протести во Тбилиси каде беа извикувани антируски пароли.

Би можело да ве интересира

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Асанж ја координирал вмешаноста на Русија во изборите во САД

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Авион со 112 патници се излизга од писта во Русија

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Протест во Москва, опозицијата бара да учествува на избори