Пелоси: Конгресот мора да одобри непријатслки акт кон Иран

Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, денеска изјави дека до „непријателски акт” против Иран не треба да се дојде без согласност на Конгресот.

Таа рече дека САД „се наоѓа во многу опасна и чувствителна ситуација со Иран”.

Ненси Пелоси ја даде изјавата откако претседателот Доналд Трамп потврди дека наредил, а потоа откажал напад во знак на одмазда, бидејќи Иран соборил американско беспилотно летало.

Нејзин портпарол изјави дека таа не била информирана за плановите на Трамп.

Би можело да ве интересира

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска

Бајден подготвен да се натпреварува со Трамп во склекови

Ана Ололовска