Федерер со драматична победа во Хале

Роџер Федерер го освои возбудливиот натпревар против Жо-Вилфрид Цонга на турнирот во Хале, во кој триумфираше со 7-6 (5), 4-6, 7-5.

Носителот на девет титули по 17-ти пат се пласираше во 1/4-финалето на турнирот, откако беше тестиран до крајни граници. Во следниот натпревар, Маестро излегува против Роберто Баутиста Агут.

Оваа година Федерер се врати и на сезоната на земја, а постигнувањето таму може само да му делува како дополнителен импулс. Од 11 натпревари тој освои 9 и загуби само два – против Рафаел Надал и Доминик Тим.

Триесет и четири-годишниот Цонга беше отсутен седум месеци поради операција на коленото.

Во Хале започна со победа над својот сонародник Беноа Пер.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со уште две цели до крајот на кариерата

Бекер: Публиката на Вимблдон да биде свесна за величината на Ѓоковиќ

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Надал и Федерер се една од главните причини да продолжам да играм

Ана Ололовска

Халеп во финалето на Вимблдон постави рекорд во неизнудени грешки

Прв трофеј за Халеп на Вимблдон

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ