Во трка за идниот британски премиер се Џонсон, Гов и Хант

Трката за иден премиер на Велика Британија ќе ја продолжат тројца кандидати – поранешниот шеф на британската дипломатија и екс градоначалник на Лондон, Борис Џонсон, како и актуелните министри за животна средина и за надворешни работи, Мајкл Гов и Џереми Хант.

На денешниот четврти круг од гласањето Џонсон освои 157 од 313 гласови на конзервативците, Гов освои 61, а Хант 59 гласови.

Министерот за внатрешни работи Саџид Џавид го освои четвртото место со 34 гласови и испадна од натамошната трка.

Во второто гласање во текот на денешниот ден ќе бидат одредени двајца кандидати за кои по пат на пошта ќе гласаат 160.000 члаенови на Конзервативната партија ширум земјата.

Победникот ќе биде прогласен кон крајот на јули и ќе ја замени Тереза Меј на функцијата лидер на партијата и премиер на Британија.

Би можело да ве интересира

Меј: Изразувањето на Трамп за конгресменките е неприфатливо

Татјана Ташкова

Страв од можен „нов Чернобил“ во фабрика за нуклеарен отпад во Британија

Протести во пет британски градови поради опасноста од климатска катаклизма

Хант: Не се согласуваме со САД околу иранската криза, иако сме најблиски соработници

Ана Ололовска

Скотланд јард се заканува на медиуми поради скандалот со британскиот амбасадор во САД

Ана Ололовска

Британија започна истрага поради протекување дипломатски документи