ОН: Неопходно е почнување преговори меѓу талибанците и владата во Кабул

Пратеникот на ОН за Авганистан, Тадамичи Јамамото изјави пред Советот за безбедност дека сите напори за постигнување мир во државата треба да бидат фокусирани на почнување официјални преговори меѓу талибанците и валдата во Кабул.

Јамамото додаде дека смета оти зголемената поддршка за политичко решение е позитивен признак.

Тој повика државите „со директни контакти и влијание врз талибанците да засилат напори насочени за постигнување на таа цел“.

Германскиот заменик претставник во ОН, Јурген Шулц изјави дека иницијативата за Конфренсија за внатрешно-авганистански дијалог, предложена од Берлин и Доха, добива се поголема поддршка од авганистанската влада, клучни политички лидери и цивилното општество.

Би можело да ве интересира

ОН: Индија за десет години извлече од сиромаштија 271 милион луѓе

ХРВ ги обвини авганистанските сили за убиство на цивили во рација на клиника

Ана Ололовска

Шест лица загинаа кога бомбаш-самоубиец се разнесе на свадба во Авганистан

Ана Ололовска

ОН покренува истрага на Филипини поради „војната против дрогата“

Најмалку 22 војници и цивили загинаа во два инцидента на северот од Авганистан

Ана Ололовска

Халилзад: Најновиот круг преговори со талибанците беше најпродуктивен досега