Суд: Знакот на Адидас не е карактеристичен

Општ суд на ЕУ во Луксембург пресуди против германската компанија за спортска опрема Адидас во спор со Канцеларијата на ЕУ за заштита на интелетуалната сопственост која одби да регистрира знак на компанијата.

Судот пресуди дека Адидас не може да докаже дека трите нивни познати ленти заслужуваат да бидат заштитен знак – доволно караклтеристичен знак во ЕУ.

Компанијата Адидас соопшти дека е разочарана со одлуката и разгледува што ќе биде нивни следен чекор.

Пред три години Канцеларијата на ЕУ за заштита на интелектуална сопственост отфрли да регистрира знак на компанијата наведувајќи дека не е доволно препознатлив во ЕУ, а судот ја поддржа таа проценка.

Би можело да ве интересира

Се запали камион со 17 тони какао на автопат во Германија

Урсула фон дер Лајен најави оставка на функцијата министер за одбрана на Германија

Ополномоштеник за борба против омразата кон муслиманите?

Ана Ололовска

Меркел: Знам дека морам да се грижам за своето здравје

Секој втор Германец исламот го смета за закана

Ана Ололовска

Доживотен затвор за имигрант од Ирак за силување и убиство на девојче во Германија

Татјана Ташкова