Мурињо сака да предводи репрезентација, а не клуб

Португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо кажа дека негова амбиција е во следниот период да биде селектор, а не тренер на клуб.

– Мислам на Светски и на Европски првенства. Долго време имам желба да доживеам таква авантура. Токму сега се гледам во национален тим. Не сакам работа во клуб. Дали е португалскиот тим вистински предизвик и место за мене? Незадолжително, изјави Мурињо.

Тој е без работа од декември минатата година кога доби отказ од Манчестер јунајтед.

Претходно „специјалниот“ беше тренер на Челзи, Реал Мадрид, Интер, Порто, Леира и Бенфика.

Би можело да ве интересира

Мурињо учи германски додека бара нов клуб

Ана Ололовска

Илиев на позајмица во словачки Серед

Ана Ололовска

Сите резултати од квалификациите за Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Де Роси се збогува со фудбалот

Мурињо: Италија е опција за мене

Ана Ололовска

Претседателот на Лион убеден во невиноста на Платини

Ана Ололовска