Трамп најде замена за шефот на Пентагон – Еспер наместо Шенахан

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека вршителот на должност министер за обрана на САД, Патрик Шенахан ја повлекол кандидатурата за прв човек на американската армија.

Трамп наведе дека Шенахан сакал повеќе време да поминува со своето семејство.

Американскиот претседател информира дека државниот секретар задолжен за армијата, Марк Еспер, ќе биде именуван за нов вршител на должност министер за одбрана.

Би можело да ве интересира

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска

Бајден подготвен да се натпреварува со Трамп во склекови

Ана Ололовска