Помпео: Трамп не сака војна со Иран

САД ќе продолжат да спроведуваат кампања за вршење притисок врз Иран и да „одвраќаат од агресија“ во регионот, но не сакаат несогласувањата со Техеран да ескалираат, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Обраќајќи им се на новинарите во воздухопловната база „Мекдил“ на Флорида, Помпео нагласи дека Доналд Трамп не сака војна.

– Ние ќе продолжиме да ја пренесуваме таа порака додека правиме работи кои се неопходни за заштита на американските интереси во регионот, рече Помпео.

Вршителот на должност американски министер за одбрана Патрик Шенахан вчера најави дека на Блискиот Исток ќе бидат распоредени уште илјада војници „во одбранбени цели“.

Би можело да ве интересира

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска

Бајден подготвен да се натпреварува со Трамп во склекови

Ана Ололовска