Пентагон даде уште 250 милиони долари воена помош за Украина

Пентагон денеска соопшти дека одобрил воена помош во вредност од 250 милиони долари за поморските и копнените сили на Украина.

Со ова, воената поддршка што САД ја обезбеди за Украина од 2014 година досега, достигна 1,5 милијарди долари.

Новата помош ќе им даде на украинските вооружени сили можност да обезбедат вооружување и радари за вооружениот конфликт со проруските сепаратисти во источна Украина, во кој за пет години загинаа речиси 13.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска