Меркел: Конфликтната ситуација со Иран треба да се реши на мирен начин

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека официјален Берлин сериозно ги сфаќа новите информации кои САД ги објавија за наводната одговорност на Иран за нападот врз нафтените танкери во Персискиот Залив.

– Има многу докази, но тоа нема да ме спречи да кажам дека мораме да направиме се што е можно за да ја решиме конфликтната ситуација со Иран на мирен начин, изјави Меркел.

Таа додаде дека Германија е во контакт со САД, но и оти официјален Берлин ќе нарави се што може за да не дојде до ескалација.

Меркел истакна дека Германија сака да го почитува Нуклеарниот договор со Иран од 2015 година и оти ќе биде последица ако тој не се испочитува.

САД го обвинија Иран дека стојат зад минатонеделните напади врз нафтени танкери во Персискиот Залив.

Би можело да ве интересира

Меркел денеска работно го слави својот 65-ти роденден

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Поради технички проблем, 2.500 куфери останаа на аеродромот во Дизелдорф

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска