Земјотрес во Јапонија, има опасност од цунами

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени денеска го погоди северозападниот дел на Јапонија, соопшти јапонската агенција за метеорологија.

Издадено е и предупредување за цунами. Епицентарот на земјотресот бил во областа Јамагата.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во близина на јапонскиот остров Окинава

Ана Ололовска

Јапонија и Сингапур со најмоќни пасоши во светот

Ана Ололовска

Евакуација на 800 илјади жители од јапонскиот остров Кјушу поради лизгање земјиште

Ана Ололовска

Ердоган се сретна со јапонскиот премиер Шинзо Абе

Во Јапонија повторно дозволен комерцијален лов на китови

Ана Ололовска

Абе: Се надевам дека состанокот Трамп-Ким ќе даде позитивни резултати

Ана Ололовска