До 2030 година Ирска ќе забрани продажба на нови бензиски и дизел автомобили

Ирска објави дека ќе забрани продажба на нови бензински и дизел возила до 2030 како дел од својот нов план за борба со климатските промени.

Владата се надева дека ќе има 950.000 електрични автомобили на ирските патишта до тогаш, поддржани од мрежа на станици за полнење.

Мерката е една од 180-те години предлози во доменот на градежни активности, транспорт, земјоделство и управување со отпад наменети да ја стават Ирска на вистинскиот пат – нула емисии на штетни гасови до 2050 година.

Би можело да ве интересира

Момчиња во ирско училиште ќе можат да носат здолништа

Ана Ололовска

Ирски министер за надворешни работи: ЕУ нема да му понуди на новиот британски премиер подобар договор

Ана Ололовска

Избори за ЕП: Денеска гласаат во Чешка и во Ирска

Ана Ололовска

Американски милијардер е новиот спонзор на наградата Букер

Сандра Бошковска

Ирска: Сомнителна пратка, иста како писмата од Лондон

Ана Ололовска

Финансиската индустрија од Британија се сели најмногу во Даблин

Сандра Бошковска