Номе Калју противник на Шкендија во првото квалификациско коло за ЛШ

Тетовска Шкендија го доби Номе Калју од Естонија за противник во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите.

Првите натпревари се закажани за 9-ти и 10-ти јули, додека реваншите на 16 и 17 јули.

Шкендија прво ќе гостува во Естонија, а потоа ќе игра дома.

Останатите двојки од првото претквалификациско коло на ЛШ:

Судува (Лет) – Црвена звезда (Срб)
Арарат (Ерм) – АИК Стокхолм (Шве)
Астана (Каз) – ЦФР Клуж (Ром)
Лудогорец (Буг) – Ференцварош (Унг)
Селтик (Шко) – Сараево (БиХ)
Шериф Тираспол (Мол) – Сабуртало (Гру)
Дуделанж (Лук) – Валета (Мал)
Партизани (Алб) – Карабаг (Азе)
Слован Братислава (Свк) – Сутјеска (ЦГо)
Линфилд (СИр) – Розенборг (Нор)
Валур (Исл) – Марибор (Сло)
Дандалк (Ирс) – Рига (Лет)
Њу Сеинтс (Вел) – победник од прелиминарната рунда
ХЈК Хелсинки (Фин) – ХБ Торсхавн (Фар)
БАТЕ Борисов (Блр) – Пјаст Гливице (Пол).

Би можело да ве интересира

Шкендија елиминиран во првото коло

Шкупи ги доби противниците во групата од ЛШ

Мане: Подготвен сум да го заменам трофејот од ЛШ за оној од Африканскиот куп

Ван Гал: Меси треба да се запраша зошто толку време не ја освоил Лигата на шампионите

Чех назначен за технички советник во Челзи

Нејмар ќе ги пропушти првите три натпревари во Лигата на шампионите