Руски воени авиони пресретнале американски бомбардери

Руски борбени авиони Су-27 двапати на јужната и западната граница пресретнале американски бомбардери Б-52, соопшти руското Министерство за одбрана.

Пресретнувањата биле над Балтичкото и над Црното Море. Министерството потврди дека вчера двапати биле пресретнати американски стратешки бомбаредери без да наведе точен број на авиони.

– Американските авиони не ги кршеле гранични прописи, руските пилоти ги оддалечиле американските бомбардери мирно и во согласност со меѓународните правила, соопшти руското Министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска