Ципрас до Туск: ЕУ да ги осуди активностите на Турција и да преземе мерки

Европскиот совет на 20 и 21 јуни да ги осуди незаконските активности на Турција во кипарската ексклузивна економска зона, побарал грчкиот премиер Алексис Ципрас од претседателот на советот Доналд Туск за време на нивниот денешен телефонски разговор, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, Ципрас во разговорот истакнал дека Европскиот совет треба да разгледа „конкретни мерки против инволвираните во незаконските активности, доколку Турција инсистира на прекршување на меѓународното право“.

Би можело да ве интересира

Преку лажен Твитер профил објавена лажна вест дека починал поранешниот грчки претедател Папуљас

Атина загрижена заради зголемениот број на мигранти на островите во Егејско море

Грчкиот Парламент положи заклетва

Ана Ололовска

Шефот на грчката дипломатија во посета на САД

Ана Ололовска

Грчката метеоролошка служба предупредува за ново невреме, механизмот на пожарникарите е подготвен за справување со можни проблеми

Ана Ололовска

Средба Мицотакис – Дендиас пред посетата на шефот на грчката дипломатија на САД

Ана Ололовска