ЦИК му одговри на Мета: Парламентот има 122 пратеника

Наспроти апелите на меѓународната заедница за смирување на политичките тензии, со започнување дијалог, политичката криза во Албанија се продлабочува.

Откако владејачките социјалисти претпладнето соопштија дека доставиле барање до Парламентот со што официјилано почнува постапката за импичмент на претседателот Мета, попладнево тој доби одговор од Централната изборна комисија(ЦИК) на барањето колку пратенци има законодавниот дом, што се смета за прв негов чекор кон распуштање на Парламентот.

Во одговорот на ЦИК се наведува дека од вкупно 140 пратенички места пополнети се 122. По откажувањето од пратеничките мандати од страна на опозицијата пополнети се со други пратеници од кандодатскте лсти на партите. По исцрпување на листата на Демократската партија, поради несогласување на дел од кандидатите,останаа непополнети 18 пратенички места.

Деновиве, коментирајќи ја иницијатвата на социјалистите за негово разрешување, Мета рече дека претседателот е „избран од парламент секако не како овој, туку од целосно легитмен парламент“, додавајќи дека „претседателот и припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани“.

Во меѓувреме дополнително тензите се зголемуваат по обвинувањата на опозициските демократи дека власта се подготвува да го уапси нивниот лидер Љуљзим Баша.

Веднаш по објавувањето на веста во претседателската резиденција Мета го повика директорот на албанската трајна служба,ШИШ,Хелидон Бендо.

Би можело да ве интересира

Mета со апел до опозицијата за надминување на политичката криза во Албанија

Мета го обвини Рама дека ја оставил земјата без Уставен суд

Ана Ололовска

Албанската обединета опозиција согласна на 13 октомври да има тројни избори

Анкетната комисија ќе бара мислење од Венецијанската комисија за разрешувањето на претседателот Мета

Средба Мета-Баша за политичката криза во земјата

Ана Ололовска

Мета во „конфликт“ и со албанската Академија на науките

Ана Ололовска