Милиони луѓе без струја во Аргентина, Уругвај, Парагвај и Бразил

Во Јужна Америка денеска се случи масовен прекин на снабдување со електрична енергија, поради што милиони луѓе ширум Аргентина, Уругвај, Парагвај и јужниот дел на Бразил останаа без струја.

Енергетската компанија „Едесур Аргентина“ преку Твитер соопшти дека дошло до масовен прекин на снабдувањето во меѓусебно поврзаниот електричен систем.

Би можело да ве интересира

Гувернерот на Рио: Наркодилерите се терористи, убивајте ги со снајпери

Ана Ололовска

Бразил: Откриена фабрика за лажни „ферари“ и „ламборџини“

Ана Ололовска

Бразилскиот претседател го номинира својот син за амбасадор во САД

Ана Ололовска

По 20 години преговори ЕУ и Меркосур потпишаа трговски договор

Најголема заплена на оружје во историјата на Аргентина

Италијанскиот „крал на кокаинот“ побегна од затвор во Уругвај