Две жени загинаа во невреме во Швајцарија и Франција

Најмалку две жени загинаа во невремето што денеска зафати делови на Швајцарија и Франција.

Како што соопштија швајцарските власти, една туристка се удавила во водите на Женевското Езеро, кога поради силните бранови се превртел чамецот во кој таа се наоѓала.

Во Франција, пак, туристка загина кога дрво откорнато од силниот ветер, паднало врз камп приколка во која таа престојувала.

Невремето било проследено со пороен дожд и град и удари на ветер што на места достигнувале и до 122 километри на час.

Би можело да ве интересира

Оставка на вториот човек на француската Влада

Околу 2.500 кампери евакуирани поради пожар во Франција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Макрон одржа говор на српски: Србија е во нашите срца засекогаш

Ана Ололовска

Инциденти по победата на Алжир: Во Франција уапсени 282 лица

Ана Ололовска

Макрон во дводневна официјална посета на Белград

Уапсени 152 лица за време на воената парада во Париз