Сопругата на Нетанјаху казнета со 15.000 долари

Суд во Ерусалим денеска на сопругата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Сара и изрече парична казна од 15.000 долари поради „злоупотреба на државни средства“.

Казната е изречена врз основа на спогодбата меѓу Јавното обвинителството и Сара Нетанјаху, која беше обвинета дека потрошила околу 100.000 долари државни пари за луксузни ручеци и вечери со семејството и пријателите.

Јавното обвинителство на Израел информира дека покрај 15.000 долари, Сара Нетанјаху ќе мора да плати и дополнителни казни за целосно затворање на случајот.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска

Иран најави „разорен одговор“ на израелските закани

ОН: Израел планира присилно да расели 36.000 бедиуни

Ана Ололовска

Израелски војници по грешка убија оперативец на Хамас

Како Израел регрутира шпиони во Газа?

Ана Ололовска

Кац: Израел се подготвува за учество во можна војна меѓу САД и Иран