Четворица полицајци повредни при релокација на мигранти во БиХ

Четворица босански полицајци беа полесно повреди при полициската акција за преместување на околу 500 мигранти од градот Бихаќ во прифатниот центар во Вучјак.

Министерот за внатрешни работи на Унско-санскиот Кантон, Нермин Кљајиќ изјави дека имало обиди на дел од мигрантите да се вратат во Бихаќ, но во тоа биле спречени од полицијата и биле вратени во Вучјак.

При ова дошло до кошкање меѓу полицајците и мигрантите, при што четворица припадници на полицијата се здобиле со полесни повреди.

– Во овој момент состојбата е под контрола и повеќе нема проблеми поврзани со однесувањето на мигрантите, нагласи Кљајиќ, додавајќи дека припадници на Црвениот крст обезбедиле храна и вода за мигрантите.

Голем број мигранти, пред се од Блискиот Исток, престојуваат на повеќе локации во северозападна Босна и Херцеговина, од каде се обидуваат илегално да ја преминат босанско-хрватска граница и да се упатат кон некоја од западните земји.

Би можело да ве интересира

Поради страв од Ердоган 65 Турци бараат азил во Босна и Херцеговина

Татјана Ташкова

Харадинај: Сребреница, варварски чин на еден мизерен режим

Ана Ололовска

Мисијата на ОБСЕ во БиХ најостро го осудува негирањето на геноцидот

Ана Ололовска

Триесет и три жртви на геноцидот во Сребреница ќе се погребаат во Поточари

Ана Ололовска

Акција во Сараево за префрлање на мигрантите од јавни простори во прифатни центри

БиХ: Кој не плаќа алиментација, нема да добие пасош

Ана Ололовска