„Гол протест“ во Њујорк против поделбите

Неколку десетици лица се собраа на њујоршкиот Тајмс Сквер, каде се соблекоа голи и ги обоија своите тела во знак на протест против поделбите во светот.

Манифестацијата ја организираше уметникот Енди Голуб, кој се прослави со сликањето по човекови тела.

Голуб организираше слични протести на Тајмс Сквер и во изминативе неколку години.

На синоќешниот протест Голуб изјави дека денес живееме во „многу поделен“ свет, додавајќи дека луѓето треба да сфатат дека имаат многу повеќе сличности, отколку разлики.

Би можело да ве интересира

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска

Министерството за одбрана на САД ќе ги проверува шпекулациите за лабораториски модифицирани грини

Ана Ололовска

Трамп: САД нема да и продадат борбени авиони на Турција

Ана Ололовска

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Перу уапсен во САД

Ана Ололовска

Бајден подготвен да се натпреварува со Трамп во склекови

Ана Ололовска