Путин: Потписниците треба да се придржуваат кон договорот со Иран

Сите земји потписнички на нуклеарниот договор со Иран треба да се придржуваат кон него, изјави рускиот претседател Владимир Путин на економскиот форум во таџикистанскиот главен град Душанбе.

– Сите се загрижени поради ситуацијата во врска со нуклеарниот договор со Иран. Веруваме дека единствен начин е потписниците да продолжат да се придржуваат кон своите обврски, истакна Путин.

Тој порача дека повлекувањето на САД од договорот значи дека сега е многу потешко тој да се спроведува.

Покрај Русија и САД, потписнички на договорот се и Кина, Франција, Велика Британија и Германија.

Би можело да ве интересира

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Асанж ја координирал вмешаноста на Русија во изборите во САД

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Авион со 112 патници се излизга од писта во Русија

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Протест во Москва, опозицијата бара да учествува на избори