УЕФА во одбрана на одлуката за финалето во Баку

Првиот човек на УЕФА Александар Чеферин застана во одбрана на одлуката на федерацијата – финалето на Лига Европа да се игра во Баку, Азербејџан, која наиде на критики на Англичаните.

– Англичаните секогаш се жалат, секогаш се незадоволни поради нешто. Така не си помагаат себе си. Зошто игравме во Баку? Па, и таму живеат луѓе, знаете, хомосапиенси. Тие не се бунеа поради тоа што натпреварот почна во 23 часот според нивното време, изјави Чеферин.

Тој даде дека одлуката е донесена пред година и пол и запраша, дали во Англија можеби постои само еден стадион кој е помодерен од тој во Баку.

– Ние мораме да го развиеме фудбалот секаде, не само во Германија и Англија. Што би се случило доколку на финалето би играле Шахтјор и Зенит? Тие би дошле на финалето во Лондон, да речеме, и не би се бунеле, рече претседателот на УЕФА.

Инаку, за трофејот на финалето на второто по значење европско клупско натпреварување, играа Арсенал и Челзи, а стадионот во главниот град на Азербејџан, не беше исполнет до последното место, па поради тоа беа упатени критики од англиските навивачи на адреса на УЕФА за погрешен избор на местото за финалето на Лига Европа.

Би можело да ве интересира

УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

Ана Ололовска

Милан блиску до договор со УЕФА да не игра во Лигата на Европа

Платини со официјална изјава по денешните информации за негово апсење

УЕФА без коментар за притворањето на Платини

Ана Ололовска

УЕФА спровела над 200 допинг тестови на репрезентативци во текот на годината

Ана Ололовска

Германија и Англија и официјално се спротивставија Суперлига да ја замени Лигата на шампионите

Ана Ололовска