Најавена оставка на Владата на Молдавија

Демократската партија на Молдавија, на премиерот Павел Филип соопшти денеска дека се повлекува од власт и ја распушта Владата, со цел да се реши политичката криза во земјата.

– Оставката на владата на Павел Филип е единствено можно и легитимно решение да се спречи политичката криза, изјави заменик лидерот на партијата Владимир Чеботари во телевизиско обраќање.

По изборите во февруари се создаде безизлезна ситуација, а Владата на Филип продолжи да работи во технички мандат.

Би можело да ве интересира

Молдавски опозициски лидер осомничен за злоупотреба на функцијата ја напуштил земјата

A1on

Игор Додон ја поништи одлуката за распуштање на молдавскиот Паралмент

A1on

Романскиот претседател апелирa молдавските политичари да ја почитуваат демократијата

A1on

Молдавија: Привремениот претседател распиша парламентарни избори на 6 септември

A1on

Уставниот суд на Модавија го разреши претседателот Игор Додон

A1on

Изборна комисија: Социјалистите победници на изборите во Молдавија

A1on