Британскиот министер за здравство се повлече од трката за премиер

Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок се повлече од трката за лидер на Конзервативната партија и за премиер на Велика Британија и на тој начин останаа уште шест кандидати.

– Учествував како кандидат на иднината, но партијата е ориентирана да бара кандидат за конкретните состојби, со кои таа е моментно соочена, истакна Хенкок, додавајќи дека ќе се поврзе со останатите претенденти и ќе помогне во изборот.

Лондонскиот весник „Гардијан“ пишува денеска дека некои кандидати за лидерската функција во партијата ја разгледуваат можноста да се здружат, со цел да не му дозволат победа на поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон.

Би можело да ве интересира

На 23 јули ќе се знае името на новиот премиер на Велика Британија

A1on

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on

Меркел и Меј апелираат на воздржаност на САД и Иран

A1on

Франција, Германија, Велика Британија и Русија ќе го спасуваат нуклеарниот договор

A1on

Борис Џонсон го зајакна водството за лидер на британските конзервативци

A1on

Британски авиони повторно пресретнале руски „сухои“ над Балтикот

A1on