Откриена „континуирана дезинформациска активност од руски извори“ на европските избори

Европските власти открија „континуирана дезинформациска активност од руски извори“ на европските избори, со цел да влијаат на гласачите и да се обесхрабри нивното учество, покажува извештајот објавен денеска од Европската комисија, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Европските институции предупредуваа со приближувањето на предизборната кампања на крајот од мај, при што некои официјални лица јасно ја идентификуваа Москва како потенцијален диригент на кампањите на „лажни вести“. Земјите-членки беа повикани да го координираат нивното следење и извршија силен притисок врз социјалните мрежи Фејсбук и Твитер.

Оваа мобилизација не открива „кампања на специфични прекугранични дезинформации од надворешни извори“ насочена кон европските избори, се додава во извештајот. Но, „собраните докази покажаа тековна и постојана дезинформациска активност од страна на руски извори насочени кон ограничување на одѕивот на гласачите и влијаеја врз изборот на гласачите“.

Оваа активност, чии автори не се јасно идентификувани во документот, покрива „широк спектар на теми, почнувајќи од сомневање за демократска легитимност на Унијата за експлоатација на спротивставени јавни дебати за прашања како што се имиграцијата и суверенитетот“ .

-Имаше постојана тенденција од страна на овие злобни актери да користат дезинформации за промовирање на екстремни ставови и поларизација на локалните дебати, вклучувајќи неосновани напади врз ЕУ, се наведува во документот.

Би можело да ве интересира

Шефицата на хрватската дипломатија избрана за нов генерален секретар на Советот на Европа

A1on

Членките на НАТО се согласија за мерки против Русија ако пропадне нуклеарниот договор

A1on

ПССЕ ги потврди акредитациите на руските пратеници

A1on

Средба Путин – Трамп, в петок во Осака

A1on

Протестна нота од САД до Русија поради наводно малтретирање Американец

A1on

Макрон ја одреди црвената линија за климата на самитот на лидерите на Г20

A1on