Израелски одмазднички напади врз Појасот Газа

Израелската армија денеска соопшти дека нејзини авиони бомбардирале цели во Појасот Газа, како одговор на вчерашниот ракетен напад од оваа палестинска територија врз јужен Израел, при што беше погодена зграда во градот СEдерот.

Во армиското соопштение се нагласува дека воените авиони гаѓале „терористичка инфраструктура“ на радикалното исламистичко движење Хамас, кое ја има контролата врз Појасот Газа.

Засега нема информации од палестински извори за евентуални жртви при израелските воздушни напади. При вчерашниот ракетен напад врз Сдерот немаше жртви.

Би можело да ве интересира

Иран најави „разорен одговор“ на израелските закани

ОН: Израел планира присилно да расели 36.000 бедиуни

Ана Ололовска

Израелски војници по грешка убија оперативец на Хамас

Како Израел регрутира шпиони во Газа?

Ана Ололовска

Кац: Израел се подготвува за учество во можна војна меѓу САД и Иран

Сирија ги оквалификува израелските напади како „државен тероризам”

Ана Ололовска