Евроскептиците во Европскиот парламент создадоа нова политичка група

Евроскептиците во Европскиот парламент создадоа нова политичка група „Идентитет и демократија“, која ќе биде четврта сила по големина според бројот на пратенички места.

Формирањето на групата го изјави лидерката на француската екстремнодесничарска партија Национален собир (РН), Марин Ле Пен на заедничката прес-конференција со лидери на евроскептични партии од други земји.

– Денеска објавуваме создавање на новата политичка група „Идентитет и демократија“, во која влегуваат 73 пратеници од Франција, Германија, Австрија, Фландрија, Чешка, Данска и Естонија, нагласи Ле Пен.

Би можело да ве интересира

ЕНАР: Малцинствата „се многу малку застапени“ во Европскиот парламент

A1on

Орбан: Фидес може да се приклучи на нова група во Европарламентот

A1on

ЕП не го пушти да влезе Пуџдемон, иако е избран за европратеник

A1on

АЛДЕ и партијата на Макрон бараат име за нивната група во Европарламентот

A1on

Партијата на Варуфакис без претставник во Европскиот парламент

A1on

Тројца каталонски сепаратисти добија столче во Европарламентот

A1on