Србија е подготвена да организира самит меѓу Русија и САД

Србија е подготвена да биде домаќин на самит меѓу Русија и САД и да стане мост за воспоставување дијалог меѓу Москва и Вашингтон, изјавил српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Портпаролот на претседателот на Русија Владимир Путин, Дмитриј Песков вчера за РИА Новости изјави дека Москва се уште не добила никакви предлози од Вашингтон за средба меѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп. И со оглед на тоа што Американците не иницирале подготовка за преговори, тоа не се спроведува, додаде Песков.

Во исто време, Дачиќ за „Известија“ изјавил дека српските власти имаат корист од подобрување на руско-американските односи и за нормализирање на ситуацијата на меѓународната сцена. Српскиот министер за надворешни работи истакнал дека земјата е подготвена да стане „врска и мост за воспоставување дијалог меѓу Москва и Вашингтон“.

– Ние веќе го предложивме ова пред две години и ќе го предложиме повторно. Мислам дека тоа е идеално решение, Белград отсекогаш бил место за средби на различни политички сили. Затоа сме подготвени да организираме такви преговори, рекол Дачиќ.

Би можело да ве интересира

Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

A1on

Иселувањето на младите ја чини Србија од 1,2 до 2 милијарди евра годишно

A1on

ВИДЕО: Поројни дождови го парализираа Белград, „гејзери“ се формираат на улиците, водата влегува во возилата

A1on

Вучиќ: Смешно ми е кога во медиумите ќе прочитам дека Србија води кампања против Црна Гора

A1on

Вашингтон: Белград и Приштина да преговараат без провокации и да се вратат на дијалогот

A1on

Харадинај: Нема да седиме со скрстени раце пред планот на Белград за дестабилизација на Косово

A1on