Во Скопје вчера девет сообраќајки, двајца загинати и тројца повредени

Двајца возачи загинале, еден пешак е тешко повреден, а две лица се здобиле со полесни повреди во пет од вкупно девет сообраќајки регистрирани во изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје.

Полицијата исклучила од сообраќај еден возач почетник и 13 лица пред да се стекнат со право на управување моторно возило, како и 17 нерегистрирани и четири технички неисправи возила.

Изречени се 80 мерки за непрописно паркирање, а „пајакот“ подигнал 49 возила.

Сообраќајната полиција санкционирала и осум возачи кои поминуваат на крстосница на црвено светло, седум кои не дале првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, шест лица за неносење заштитен шлем, четворица за неносење сигурносен појас, 11 за зборување на мобиле…

Би можело да ве интересира

Тешко повреден мотоциклист од скопско Стајковци

Ана Ололовска

Пет лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Тешко повредено 17-годишно момче во сообраќајка во Прилепско

Ана Ололовска

Во Скопје вчера санкционирани 48 возачи за пребрзо возење, тешко повреден патник во автобус

Ана Ололовска

Скопјанец тешко повреден откако излетал од патот кај наплатната станица Миладиновци

Ана Ололовска

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска