Меј: И ветив на партијата дека ќе останам пратеник

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека планира да остане пратеник во Парламентот откако ќе ја напушти функцијата следниот месец.

Таа ја исклучи можноста да остане премиер по крајот на јули, кога треба да заврши процесот за нов лидер на владејачката Конзервативна партија, кој ќе ја наследи Меј и како лидер на Владата.

– И ветив на мојата партија што планирам да направам и ќе го одржам зборот, истакна британската премиерка.

Би можело да ве интересира

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on

Меркел и Меј апелираат на воздржаност на САД и Иран

A1on

Франција, Германија, Велика Британија и Русија ќе го спасуваат нуклеарниот договор

A1on

Борис Џонсон го зајакна водството за лидер на британските конзервативци

A1on

Британски авиони повторно пресретнале руски „сухои“ над Балтикот

A1on

Британскиот министер за здравство се повлече од трката за премиер

A1on