Уапсен Косовец за финансирање на Исламска држава

Германските власти уапсија 31 годишен маж од Косово, обвинет за поддршка на групата Исламска држава, префрлајќи повеќе од илјада евра на борец на исламската држава и на човек што сакал да пристапи во таа организација.

Канцеларијата на германското Федерално обвинителство изјави дека 31-годишниот маж бил идентификуван како Хасан Рејан Б, а уапсен е во областа Пијнберг во близина на Хамбург.

Би можело да ве интересира

Франција, Британија и Германија испратија предупредување до Иран

A1on

ВИДЕО: Се судрија два воени авиони над Германија, се трага по еден од пилотите

A1on

Расте бројот на членови на екстремната десница во Германија

A1on

Жителите на Остриц масовно купуваа пиво во знак на протест поради одржувањето на неонацистички фестивал

A1on

Меркел повика на борба против неонацистите „без какви било табуа“

A1on

Меркел и Меј апелираат на воздржаност на САД и Иран

A1on