Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец во обид да растера демонстранти

Полицијата во Хонг Конг употреби палки и солзавец за да растера демонстранти кои се обидуваат да стигнат до зградата на локалниот параламент.

Десетици илјади демонстранти го блокираа реонот околу Парламентот на Хонгконг во знак на протест против нацрт законот што ќе овозможи екстрадиција во Кина.

За денеска е предвиденот текстот да биде во второ читање, но поради „опсадата“ околу парламентот дебатите се одложени.

Би можело да ве интересира

Демонстрантите во Хонг Конг ја прекинаа опсадата на полициската станица

A1on

Продолжуваат антивладините протести во Хонг Конг

A1on

Владата на Хонг Конг им се извини на граѓаните поради спорниот закон

A1on

Нови протести во Хонг Конг против законот за екстрадиција во Кина

A1on

ВИДЕО: Масовни протести во Хонгконг

A1on

Советот на Хонг Конг го одложи усвојувањето на законот за екстрадиција

A1on