Тамара најдобар годинашен женски евровизиски вокал

Вкупно 23,3 отсто од гласачите за најдобар женски вокал и го дале својот глас на македонската претставничка Тамара Тодевска, што е и прв воопшто трофеј за нашата земја на ова натпреварување. Зад Тамара се Кејт Милер-Хајтке од Австралија и Тамта од Кипар.

Во категоријата за најдобра песна, наградата и припадна на победничката „Аркада“ во изведба на Данкан Лоренс од Холандија.

Лука Хани од Швајцарија победи во категоријата за најдобар машки изведувач, оставајќи го победникот Данкан на второто и италијанецот Махмуд на третото место.

Норвежаните „КЕИНО“ се прогласени за најдобра група.

Гласањето за Радио наградите на Евровизија 2019 година траеше од 1 до 10 јуни, а фановите и слушателите на Евровизискиот натпревар низ светот одлучуваа кому ќе му припаднат трофеите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Тамара и тимот станаа херои на земјата и силен глас за гордоста со која девојките и жените се борат за остварување на своите права

A1on

Тамара седма на Евросонг, прва по гласовите на стручното жири

A1on

Копров и се извини на Србија: Лично чувствувам потреба да им се извинам на колегите и братска Србија

A1on

(ВИДЕО) Царовска: Северна Македонија е на врвот на евровизиската победничка листа со пораката за родова еднаквост и за прифаќање на различностите

A1on

Тамара: Отидовме, видовме, победивме – се чувствуваме како победници

A1on

Галетановски до македонската дијаспора: Рмбаjте под туѓо сонце и плукајте по се што вреди, никад да не се вратите

A1on